Göbek Kordonu Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Bebeğinizin göbek kordonu laboratuvarımıza ulaştığında, ilk olarak göbek kordonundan kök hücre üretmek için çalışmalara başlanır. ATİGEN-CELL’de, bebeğinizin göbek kordonu, mezenkimal kök hücrelerine ayrıştırılarak saklanır. Bu oldukça önemli bir işlemdir çünkü ihtiyaç halinde kullanılacak olan dokunun kendisi değil, kök hücreleridir. Atigen-Cell Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük kök hücre işleme tesisine sahip olan bir biyoteknoloji şirketi olarak göbek kordonundan kök hücre işleme işini en yüksek teknoloji ile uluslararası standartlarda yapar.

Bazı kordon kanı bankaları göbek kordonundan mezenkimal kök hücre üretmeden, basitçe doku olarak saklama işlemi yapmaktadırlar. Bunun en önemli dezavantajı ailenin ihtiyacı doğduğunda tedavi için hazırda bekleyen kök hücrelerin olmayışıdır. Bir diğer ve daha da önemli dezavantaj ise yıllarca saklanmış göbek kordonundan hiç kök hücre üretilememe ihtimalidir.

Yine bilimsel çalışmalar göbek kordonu dondurulmadan elde edilen kök hücre sayısının dondurulduktan sonra elde edilen sayıya göre 8 katı kadar daha fazla olduğunu göstermektedir.

ÜST