"Kordon kanı" bebek doğduktan sonra göbek bağı ve plasentada kalan kandır. Önemli bir kök hücre kaynağı olan kordon kanı, geçmişte doğumdan sonra kesilen göbek bağı ve plasentayla çöpe atılmaktaydı.

Bugün kordon kanı, ileride kullanılmak üzere toplanıp saklanabilmektedir.
Bazı kanser tipleri, bağışıklık yetmezlikleri, metabolik ve genetik hastalıklar günümüzde kök hücre nakli ile tedavi edilmektedir. Bu tedavi ile hastalık veya kemoterapi gibi işlemler sonucunda hasar gören kan ve bağışıklık sistemi yeniden yapılandırılmaktadır.

Yakın zamana kadar kök hücre kaynağı olarak kemik iliği veya dolaşan kan kullanılırken, bugün kök hücre nakli gereken 70'den fazla hastalığın tedavisinde kordon kanı da kullanılmaktadır.
Dünyada kordon kanından ilk nakil 1989 yılında fankoni anemisi olan bir çocuğu tedavi etmek için yapılmıştır. Türkiye'de ise ilk kordon kanı kök hücre nakli, 1995 yılında talasemi (Akdeniz anemisi) hastasına yapılmıştır.

Kordon kanı, rejeneratif tıpta rutin olarak kullanılmaya başlandığında, kişinin kendi kordon kanını kullanma olasılığı da büyük oranda artacaktır.